Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 maja 2020
75 rocznica zakończenia wojny w Europie
Składamy hołd wszystkim ofiarom oraz tym, którzy walczyli o Polskę.

75 lat temu III Rzesza podpisała kapitulację, kończąc w ten sposób II wojnę światową w Europie. Trwająca od września 1939 roku wojna pochłonęła łącznie ok. 33 miliony ofiar.

Choć Polska była jedną z pierwszych ofiar niemieckiej ekspansji i nieprzerwanie do zakończenia walk znajdowała się po stronie koalicji antyhitlerowskiej, choć działania zbrojne i okres okupacji związane były ze śmiercią wielu milionów obywateli i ogromnych start materialnych, zakończenie II wojny nie było dla nas źródłem radości. Wręcz przeciwnie – na skutek decyzji zwycięskich mocarstw terytorium Polski znalazło się w strefie wpływów Związku Radzieckiego. Polacy wyzwalając się spod okupacji niemieckiej, musieli przez kolejnych 45 lat żyć w narzuconym przez Stalina reżimie komunistycznym. Pełną niepodległość, faktyczną wolność i demokrację odzyskaliśmy dopiero w 1989 roku.
Co ciekawe, podczas gdy cały zachodni świat obchodził Dzień Zwycięstwa 8 maja, w PRL – podobnie jak w całym bloku komunistycznym – jako datę zakończenia wojny czczono 9 maja. Wynikało to z faktu, że akt kapitulacji podpisano tuż po godzinie 23.00. Według moskiewskiej strefy czasowej było już jednak po godzinie 1 w nocy dnia następnego.

75 lat po największej tragedii w historii ludzkości pamiętamy o żołnierzach poległych na wszystkich frontach na całym świecie - tych którzy zginęli podczas bombardowań, publicznych egzekucji, pacyfikacji, więzieniach, w miejscach kaźni i obozach koncentracyjnych.

generuj pdf
go-up
Kontakt

Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Potulicka 3
70-952 Szczecin
tel. 261452200
fax. 261452236
wszw.szczecin@ron.mil.pl

    
  • BIP